James put together a helpful list of some staple items we use in preparing our meals. Check it out!
Most all of our friends already know that my wife and I eat pretty healthy. We subscribe to the Paleo lifestyle mostly and have built a kitchen library of Paleo books along with multiple Paleo recipe websites. When asked about what we eat, the most common objection we get is that “it’s too expensive to eat healthy.” Well, after eating like this for over 4 years now, I can tell you that isn’t true and we’re gonna prove it. We put ourselves on a food budget and have been amazed at how little our meals have cost us. When we realized we were spending so little on food and were making so much of it, I decided to start figuring out how much each meal cost per person. We were shocked at what we discovered. We were making meals for 8 that cost us less than $12 for all of it!
View original post 787 more words